Monday 21 September 2020  | Register  | Login
en-USfa-IR
 
 
ادامه مطلب Minimize
مراسم بزرگداشت روز جهانی صرع
نوشته شده توسط siteadmin در2/22/2015 2:41:39 PM

ویدا ساعی- واحد خبر انجمن صرع ایران: انجمن صرع ایران صبح روز 20 بهمن علاوه بر برگزاری جشن روز جهانی صرع در فرهنگسرای اندیشه ، به صورت همزمان در سه میدان تجریش ، ولی عصر و انقلاب نمایش خیابانی برگزار کرد.


 جشن روز جهانی صرع :

  همراه نمایش خیابانی در سه میدان بزرگ تهران

   مراسم جشن که 430 نفر مهمان داشت از ساعت 30/9 صبح به مدت سه ساعت با برنامه های متنوع شامل سخنرانی ، تئاتر و موسیقی اجرا شد.
   برنامه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید و پخش سرود ملی ایران با سخنرانی دکتر حمیده مصطفایی- مدیر عامل انجمن صرع ایران آغاز شد.
   دکتر مصطفایی گفت: " دومین دوشنبۀ ماه فوریه در جهان به عنوان روز جهانی صرع شناخته شده است که در این روز تمام کشور‌ها جهت افزایش آگاهی در زمینۀ بیماری صرع برنامه‌های مختلفی را برگزار می‌کنند."

مصطفایی ادامه داد:" دو سازمان جهانی"IBE"و"ILAE"در رابطه با صرع در سطح جهانی فعالیت می‌کنند که یکی از این سازمان‌ها علمی و دیگری اجتماعی است که روز جهانی صرع را نیز این دو سازمان پایه‌گذاری کردند."
وی افزود: " این جریان نوعی همبستگی ایجاد می‌کند که پیام مهمی نیز به دنبال دارد. بیماری صرع به دلیل ویژگی و شیوع آن زندگی تمامی افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هر یک از افراد به نوعی با این بیماری در ارتباط هستند."

   مدیر عامل انجمن صرع گفت: "با افزایش آگاهی و آموزش افراد، همچنین مبتلایان به صرع می‌توان آن‌ها را در فعالیت‌های اجتماعی دخیل و نوع نگاه مردم به بیماری را تغییر داد."
   وی گفت:  " آگاهی خود بیمار مبتلا به صرع در جهت تلاش برای تغییر نوع نگاه مردم به این بیماری مؤثر است".
   سخنران بعدی این برنامه دکتر شهریور - مدیر کل فرهنگی اجتماعی استاندار تهران بود که در این همایش ضمن تقدیر از تلاش‌های انجمن گفت: " سه وظیفۀ مهم برای خود انجمن و NGO‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ که اولین وظیفه آگاه‌سازی عمومی است. زیرا بخش زیادی از جامعه دچار بیماری‌های خاص و سخت هستند و این امر ما را موظف می‌سازد تا مردم به ویژه جوانان و خانواده‌ها را آگاه کنیم تا بتوان در لحظات سخت به این بیماران کمک کنیم."

   وی در ادامه گفت: «آگاه سازی دولت از مشکلات بیماران مبتلا به صرع یکی دیگر از وظایف ما و NGO‌ها است و انجمن صرع در این زمینه به خوبی عمل کرده است. ما از انجمن صرع درخواست می‌کنیم ما را در جریان مشکلات مبتلایان به صرع قرار دهند زیرا دولت، وزارت بهداشت، وزارت کشور و استانداری همکاری خود را در این زمینه اعلام کرده است."

   شهریور در ادامه گفت: «وظیفۀ سوم آگاه سازی و آماده سازی، مهارت پذیری و درمان پذیری جامعۀ هدف است، به طوری که یک بیمار مبتلا به صرع باید این آمادگی را داشته باشد تا اطرافیان را از وجود بیماری خود آگاه کند تا آن‌ها بتوانند در شرایط سخت او را کمک کنند."
    وی در پایان سخنان خود گفت: «انجمن صرع باید یک زنجیرۀ تأمینی داشته باشد زیرا بسیاری از بیماری‌ها بیماری خویشاوندی است و دولت تا آنجا که توان دارد آمادۀ همکاری در این زمینه است. درواقع یک بیمار مبتلا به صرع نباید به خاطر بیماری خود خانه نشین و گوشه‌گیر شود."  
   برنامۀ بعدی این جشن تئاتر " امتحان" به کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر با بازیگری تعدادی از نوجوانان که به نوعی با صرع در ارتباط هستند ، بود که از مدت ها قبل برای این اجرا تمرین می کردند.
  اجرای ترانۀ " قرص خدا"  که سال گذشته تهیه شده بود ، در این برنامه توسط اردشیر کیا اجراشد و سپس یک آهنگ شاد توسط این خواننده برای مهمانان اجرا شد.
   در ادامۀ برنامه ها سارا پهلوانی  مربی تئاتر شورایی با کمک پنج نفر از اعضا و با پرسش و پاسخ از شرکت کنندگان به صحنه پردازی و اجرای تئاتر در مورد مشکل پنهان ساختن بیماری پرداختند.
   در ادامۀ این همایش، دکتر جعفر بوالهری- عضو هیئت مدیره و خزانه دار انجمن صرع  در همایش روز جهانی صرع با اشاره به اهمیت توجه دولت و مجلس به صرع، اظهار داشت: فیلم، تئاتر و شعار کافی نیست و باید حتماً مصوبه‌ای از سوی دولت و مجلس باشد تا امکاناتی را برای مبتلایان به صرع فراهم کنیم.
   دکتر بوالهری با اشاره به اجلاس 15 روزه در ژنو که از طرف سازمان بهداشت جهانی و با حضور نمایندگانی از ایران و سایر کشورها در مورد صرع برگزار شده بود، گفت: در این اجلاس ایران مصرانه پیشنهادات خود، انجمن جهانی صرع و سازمان بهداشت جهانی را مطرح کرد و در این اجلاس تصویب شد که صرع یک بیمار مخل سلامت بوده و پیشگیری از آن وظیفۀ دولت‌ها در کنار سایر بیماری‌هاست.
   وی ادامه داد: ما به دنبال ایجاد بیمارستان صرع به صورت مستقل نیستیم، بلکه باید امکانات برای درمان صرع در تمام مراکز بهداشتی و درمانی وجود داشته باشد و داروهای آن نیز در سراسر کشور قابل دسترس باشد. انجمن صرع ایران در طول 20 تا 30 سال گذشته قدم‌های زیادی در جهت این بیماری برداشته است که امیدواریم این روند ادامه یابد.
   رو نمایی از آهنگ "حاشا نکن" به خوانندگی نیما نکیسا و کامران تفتی برنامۀ بعدی جشن بود که مورد استقبال شرکت کنندگان واقع شد و پس از پخش آهنگ ، نیما نکیسا آمادگی خود را برای همکاری با انجمن صرع ایران و همراهی با مبتلایان به صرع اعلام کرد.
   برنامۀ بعدی اجرای طنز تقلید صدای خوانندگان و ورزشکاران توسط سامان گوران بود که شادی و شعف مضاعفی به حال و هوای جشن بخشید.
   این جشن در انتها با اجرای موسیقی گروه بنفش به سرپرستی جدید افشین قریشی و بهروز قهاری به اجرای دو قطعه موسیقی و یک قطعه آوازی پرداخت.
 
نمایش خیابانی روز جهانی صرع :
   نمایش خیابانی با کمک سه گروه بازیگر با نماد شال بنفش و با پلاکاردهای بنفشی که حاوی شعارهایی هماهنگ با انجمن صرع جهانی بود و با در دست داشتن پوستر روز جهانی صرع ، صبح روز دوشنبه 20 بهمن از ساعت 10 تا 12 در سه میدان انقلاب ، ولی عصر و تجریش به اجرا در آمد.
      این نمایش با پیام " صرع چیزی بیش از تشنج است" و شعار #Epilepsyday  سعی در معرفی روز جهانی صرع برای دریافت حمایت از مبتلایان به صرع داشت.
   در هر میدان یک نفر مسئول ارائۀ اطلاعات به مردم و توزیع کارت و بروشور آشنایی با انجمن بود و یک نفر عکاس هم به صورت سیار با حضور در این سه پایگاه به عکاسی از مراسم پرداخت.
   به گزارش حاضران ، نمایش ها با استقبال بسیار مردم مواجه شد طوری که از آن عکس و فیلم تهیه می کردند و سؤال های خود را در مورد صرع می پرسیدند.
   گفتنی است؛ در این روز همزمان با شهر تهران در سایر شهرهای کشور از جمله اصفهان، اهواز، بندرعباس، قم و تبریز نیز جشن‌هایی در رابطه با روز جهانی صرع برگزار شده است.
 
 
printrating
 Comments