Thursday 01 October 2020  | Register  | Login
en-USfa-IR
 
 
ادامه مطلب Minimize
برگزاري همايش صرع و دیدار با مسئولان بهداشت و درمان چابهار
نوشته شده توسط siteadmin2 در7/7/2018 2:36:30 PM

همايش "صرع: شناخت بیماری و مشكلات اجتماعي افراد مبتلا"  با همکاری دانشکدة علوم پزشکی ایرانشهر، برای 150 نفر از بهورزان مركز بهداشت شهرستان چابهار و كنارک در روز چهارشنبه 13 تیرماه 1397 برگزار شد.


 در این همایش که با حضور و همراهی محسن فرج قائم مقام انجمن صرع ایران؛ دكترفاطمه صدیق مروستی متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت مدیره؛ نسرین فرخي،کارشناس ارشد روان شناسی بالینی و مسئول روابط عمومی؛ فاطمه جوادی، مسئول آموزش؛ شهلا ميرلاشاري، معاون اجتماعي دانشكدۀ علوم پزشكي ايرانشهر؛ منوچهر پرنيان، مدير روابط عمومي دانشكده؛ و محمد علی وطن پرست، سرپرست مركز بهداشت شهرستان چابهار برگزار شد؛ در ابتدا محمدعلی وطن پرست، سرپرست مركزبهداشت چابهار، ضمن عرض خيرمقدم به مهمانان و مدعوين، از حضور ايشان در این همایش قدرداني کرد.

در ادامه، دكتر فاطمه صدیق مروستي؛ عضو هیئت مدیره و معاونت آموزش انجمن، هدف از این همایش را شناسايي افراد مبتلا و تشریح علمی صرع و پذیرش بیماران مبتلا در جامعه به‌عنوان فردی توانمند، عنوان کرد و گفت: این بیماری نباید مانعی برای حضور فرد در اجتماع باشد.
وي با اشاره به باورهای غلط رایج در مورد صرع، به ویژه در برخی نقاط که از میزان سواد و دانش کمتری برخوردارند؛ از بهورزان تقاضا کرد باتوجه به این که اولین مراجعۀ بیماران، به خصوص روستاييان؛ بهورزان هستند؛ لازم است آنها در ابتدا بیماری صرع را به صورت علمي شناخته، و سپس به بیمار و خانوادۀ وي کمک‌ کنند تا بر اساس توانمندی خویش، در جامعه حضور داشته باشند.
 همچنین دكتر مروستي به تعریف کامل صرع، انواع مختلف آن، اقدامات اولیه در هنگام تشنج و همچنین توضیح فرم شناسایی و ثبت افراد مبتلا به صرع پرداخت.
ایشان در پایان، با اشاره به امکانات درمانی و مشاوره ای انجمن صرع، اعلام کردند که اين انجمن با تمام توان، آمادۀ ارائۀ خدمات و همکاری‌های لازم در رابطه با بيماران است.
 
در جلسة دوم این همایش نیز، نسرین فرخی به مدت یک ساعت به تبیین مسائل روانی- اجتماعی در صرع، نگرش های منفی صرع و مدیریت بیماری پرداخت.
در پايان همایش،  به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.
·         دیدار قائم‌مقام انجمن صرع ایران ومعاون اجتماعي دانشكدۀ علوم پزشكي ايرانشهر با مسئولان بهداشتي و درماني چابهار
 پس از پایان همایش مسئولان انجمن صرع و معاونت اجتماعی دانشکدة پزشکی ایرانشهر، جلسه ای با دکتر مسعود علايي، مديرشبكه بهداشت و درمان چابهار؛ مهندس محمدعلی وطن پرست، رئيس مركز بهداشت چابهار؛ و دكتر سعید آتون، رئيس بيمارستان امام علي(ع)؛ در محل دفتر شبكۀ بهداشت و درمان چابهار داشتند.
در این جلسه، شهلا میرلاشاری با پیام  ويژة دکتر اميني فرد، رئیس دانشكدة علوم پزشکی ایرانشهر، مبنی بر ارتقاي وضعيت بهداشتي و درماني شهرستان چابهار و استفاده از تمام ظرفيت هاي دولتي و خيرين سلامت؛ هدف از این نشست را، شناسايي معضلات بهداشتي چابهار،  به ویژه حاشيه نشینی؛ و تصمیم گیری برای رفع مشكلات و ارتقاي بهداشت و توسعۀ آموزش بهداشت فردي و عمومي منطقه عنوان کرد.
محسن فرج نیز به تشريح عملكرد انجمن صرع در سطح كشور و منطقه پرداخت و با توجه به بافت فرهنگي و نگرش منفی موجود در منطقه نسبت به صرع، آمادگي انجمن صرع را برای کمک به  شناسايي بيماران و برگزاري كارگاه های آموزشی و حمايت هاي مشاوره اي و درماني اعلام نمود.
در پايان جلسه، دكتر علايي، مهندس وطن پرست و دكتر آتون  به بيان مشكلات منطقه و پيشنهادات خويش پرداختند و قرار شد در آینده، جلسه های تخصصي بیشتری، برگزار شده و برای افتتاح كانون سلامت در چابهار، تصميم گیری شود.
 
printrating
 Comments