Friday 30 October 2020  | Register  | Login
en-USfa-IR
 
 
ادامه مطلب Minimize
نقش صدا و سیما در ترویج نگرش منفی نسبت به صرع
نوشته شده توسط siteadmin2 در9/28/2019 11:57:51 AM

در قسمت سیزدهم از فصل سوم سریال ستایش که روز جمعه 5 مهر ماه از کانال سه صدا و سیما پخش شد، در یکی از سکانس های نمایشی ، از واژۀ " صرع" در قالب یک بیماری ناتوان کننده نام برده شد به گونه ای که افراد مبتلا، امکان ازدواج و زندگی با کیفیت را ندارند. 


 این  پرداخت نادرست به ویژه برای بیماری مانند صرع که نگرش منفی و باورهای نادرستی در مورد آن در جامعه رایج است ، می تواند آسیب جدی به سلامت روان بیمار و خانوادۀ او بزند و همچنین مشکلات زیادی در روابط فردی و اجتماعی این افراد ایجاد کند.

 

 

این پندارهای قالبی غلط و باورهای اشتباه دیگر پیرامون مبتلایان، بارها توسط دست اندرکاران رسانه، آگاهانه یا ناآگاهانه پدید آمده یا تقویت شده است. چه بسا اگر اهالی رسانه می دانستند که با محصولات شبهه افکن خود، مبتلایان را از تعامل مثبت مردم، خدمات اجتماعی(از جمله ازدواج) و بسیاری از امکانات محروم می کنند هرگز دست به این کار نمی زدند.

 

 

   این سکانس های غیرحرفه ای می توانند نگاه منفی به یک بیماری را افزایش داده و تلاش های آموزشی چندین و چند سالۀ  انجمن صرع  را برای زدودن این باورهای نادرست، در زمان کوتاهی از بین ببرند.
 به نظر ضروری می رسد که صدا و سیما در ساخت برنامه های خود برای ارائۀ اطلاعات صحیح به مخاطبان در زمینه های مختلف که در تخصص کارگردان یا نویسندۀ برنامه نیست، از متخصصان امر مشورت بگیرد.
انجمن صرع ایران به عنوان تنها متولی حمایت از افراد مبتلا به صرع در ایران، انتظار دارد صدا و سیما  قبل از نمایش هر فیلم و سریالی که قرار است در آن صرع به عنوان یک مسئله مطرح شود، از مشاوران و متخصصان مربوطه مشورت بگیرند و موجبات کمرنگ شدن باورهای نادرست در جامعه را پدید آورند. 
printrating
 Comments