Thursday 01 October 2020  | Register  | Login
en-USfa-IR
 
 
ادامه مطلب Minimize
اردوی آبشار شاهان دشت
نوشته شده توسط siteadmin در10/26/2013 8:15:47 PM

 


 

 
   واحد خبر انجمن صرع - ویدا ساعی: واحد روابط عمومی انجمن صرع ایران سه شنبه 30 مهرماه اردوی طبیعت گردی روستای شاهان دشت را با حضور 20 نفر از اعضای انجمن برگزار کرد.
      روستای شاهان دشت با قدمتی 3500 ساله یک روستا و دهکدۀ تاریخی و دیدنی است که در شمال ایران در شهرستان آمل قرار دارد.این روستا با دارا بودن چهار اثر ثبت شدۀ ملی در آثار ملی ایران یکی از روستاهای اکوتوریسم و از روستاهای دیدنی و تاریخی ایران محسوب می شود.
   اردوی آبشار شاهان دشت ساعت 8 صبح  با راهنمایی دو نفر از پرسنل انجمن صرع به مقصد روستای شاهان دشت حرکت کرد. 
   پیمان گل سرخ – مجری تخصصی تورهای طبیعت گردی که این مکان طبیعی را برای تفریح انتخاب کرده بود به انجمن صرع اعلام کرد که از اعضای سطح دو برای شرکت در اردو دعوت کند.
   فاطمه عباسی-کارشناس مسئول روابط عمومی ضمن تشکر از همراهی اعضا ، دربارۀ این اردو می گوید : " از اینکه تعداد 20 نفر را برای این اردو انتخاب کرده بودیم بسیار راضی و خوشحالم چون عبور از قسمت های پر پیچ و خم اردو مشکل بود و برای افرادی که حمله های کنترل نشده دارند بسیار خطرناک. "
   پس از حرکت ، در مسیر رفت اعضای گروه خود را معرفی کردند و از خصوصیات اخلاقی و علاقه های خود برای یکدیگر توضیح دادند.
 سپس گروه در یکی از پارک های رودهن برای صرف صبحانه توقف کرد و دوباره برای پیمودن ادامه مسیر به راه افتاد تا اینکه ظهر به روستای شاهان دشت رسید و بالاخره پس از نیم ساعت پیاده روی از روستا به آبشار شاهان دشت رسید .
   آبشار شاهان دشت بزرگترین آبشار استان مازندران و یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است.این آبشار  در روستای شاهان دشت ( کیلومتر ۹۶ جاده هراز (در ۶۵ کیلومتری شهر آمل بخش امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، درجانب جنوبی جاده و رودخانه هراز قراردارد که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌ کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهان ‌دشت به پایین می ریزد.در ارتفاعات مشرف به روستای شاهان دشت آبشار اصلی شاهان‌دشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار می‌رود که این آبشار خود دارای سه آبشار متعدد است در مجموع ارتفاعی ۱۸۰ متری دارد.
   در بالای آبشار شاهان دشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیمترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد و قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد.
   اعضا در کنار آبشار مدتی تفریح کردند و عینک یکی از بچه ها مهمان آبشار شد. پس از نیم ساعت توقف گروه مجددا به روستا برگشت .
   ناهار در حسینیه روستا با همکاری پیمان گل سرخ و فاطمه عباسی - کارشناس مسئول روابط عمومی انجمن تهیه شد و دوستان شرکت کننده به صرف جوجه کباب دعوت شدند.
   پس از صرف ناهار گروه به تهران بازگشت و در مسیر برگشت در امامزاده هاشم برای خرید و صرف چای و قهوه متوقف شد.
   در مسیر بازگشت پیمان گل سرخ از همکاری شرکت کنندگان در اردو قدردانی کرد و سرانجام گروه ساعت 20 به دفتر انجمن بازگشت.
   این اردو ، پنجمین اردوی در سال جاری  و سومین اردوی طبیعت گردی انجمن صرع  بود.
 
  
 

 

printrating
 Comments