Thursday 01 October 2020  | Register  | Login
en-USfa-IR
 
 
ادامه مطلب Minimize
اولین کارگاه تئاتر شورایی انجمن صرع ایران
نوشته شده توسط siteadmin در1/14/2014 1:49:37 PM

 


 به پیشنهاد و همکاری فرهنگسرای ملل برگزار شد

اولین کارگاه تئاتر شورایی انجمن صرع ایران
 
ویدا ساعی- واحد خبر انجمن صرع ایران :انجمن صرع ایران به پیشنهاد و همکاری فرهنگسرای ملل برای اولین بار در تاریخ های 15و 22 دی ماه ، در سالن آمفی تئاتر این فرهنگسرا ، اقدام به برگزاری کارگاه تئاتر شورایی َبرای 25 نفر از اعضای مبتلا به صرع خود کرد.
مدرسان این کارگاه ، "غزاله کنعان پناه " و " سارا پهلوانی " بودند که پس از معرفی این نوع تئاتر خاص با هدف ایجاد فرصتی برای بروز احساس و ایجاد اعتماد بین شرکت کنندگان ، برنامه را از ساعت 10:30 تا 12 اجرا کردند.
" فاطمه عباسی سیر" کارشناس مسئول روابط عمومی انجمن صرع ایران ضمن ابراز قدردانی از مسئولان فرهنگسرای ملل می گوید : " از مدت ها پیش با یکی از مدرسان تئاتر شورایی آشنا شدم و پس از تحقیق و بررسی و شرکت در یکی از کارگاه های آن ، با نظر موافق مدیر عامل انجمن ، پیشنهاد فرهنگسرای ملل پذیرفته شد و برگزاری کارگاه ها با ارسال پیامک به اطلاع اعضای انجمن رسید. "
عباسی سیر افزود : " از آن جایی که اعضای انجمن دارای وجه مشترک ابتلا به صرع هستند ، در این کارگاه فرصت مناسبی برای ابراز چالش های درونی خود پیدا می کنند که شاید این مسئله بتواند به ارتقاء سطح زندگی آنها کمک کند. "
مدرسان کارگاه با توضیح اینکه این تئاتر بازیگر ندارد و از شرکت کنندگان به صورت  " تماشا بازیگر" استفاده می شود ، ابتدای هر جلسه با دعوت از تمامی شرکت کنندگان برای ایجاد حس اطمینان و صیمیت بین آنها ، به اجرای بازی هایی برای تقویت تمرکز پرداختند.
  
·        جلسۀ اول :
در جلسۀ اول  پس از اشاره به هفت تکنیک تئاتر شورایی ، " تکنیک مجسمه " به شرکت کنندگان آموزش داده شد.    این تکنیک که دارای چهار مرحله است ، سعی دارد با قرار دادن افراد در موقعیت های خاص ، آنها را به تفکر و ایجاد سازگاری با مشکلات موجود ترغیب کند.
در مرحلۀ نخست این تکنیک که پیش نیاز ادامۀ مراحل بعدی بود ، از شرکت کنندگان خواسته شد تا نظر خود را در مورد رفتارهای خوشایند یا ناخوشایند جامعه با افراد مبتلا به صرع ابراز کنند. در این مرحله فرزانه کریمی ، فاطمه عباسی سیر ، بهنام صابری و مادرش تجربه های خود را بیان کردند.
در مرحلۀ دوم از افراد خواسته شد تا " وضعیت موجود صرع " را به صورت مجسمه و بدون گفت و گو نشان دهند که بهنام صابری و سعید زراعت کار با کمک دوستانشان داوطلب اجرای این مرحله شدند و مجید پرکار و صدف گودرزی نیز پردۀ ترک همسر یک خانم مبتلا به صرع را نمایش دادند.
در مرحلۀ سوم شرکت کنندگان به نمایش " وضعیت ای کاش صرع " یا پردۀ مطلوب پرداختند. در این مرحله فاطمه دشتی به عنوان اولین داوطلب ، چهار نفر از دوستان خود را به همکاری دعوت کرد و پرده ای از وضعیت ای کاش را نشان دادند. سپس فاطمه عباسی سیر پرده نمایش را به شیوه ای متفاوت نشان داد.
در آخرین مرحله با پیدا کردن حلقۀ اتصال بین " وضعیت موجود و وضعیت ای کاش صرع " پردۀ انتقالی یا گذار را اجرا کردند.در مرحلۀ پایانی نیز مانند مرحله های گذشته شرکت کنندگان با همکاری یکدیگر به نمایش یک پردۀ جدید پرداختند.
   غزاله کنعان پناه در پایان جلسه ضمن دعوت از حاضران برای شرکت در جلسۀ آینده ، گفت : " تئاتر یعنی دیالوگ ، دیالوگ یعنی تغییر و تغییر لازمۀ زندگی بهتر است. "
 
·        جلسۀ دوم :
در جلسۀ دوم تکنیک دیگری از تئاتر شورایی به نام " تکنیک مجادله " با کمک شرکت کنندگان به اجرا درآمد. در این تکنیک ابتدا از دو نفر خواسته شد تا به نمایش یک مجسمه بپردازند و تفسیر این مجسمه از حاضران پرسیده شد.
            سپس یکی از افرادی که در ساخت مجسمه شریک شده بود ، حذف شد و دوباره در مورد حالت شریک باقیماندۀ مجسمۀ سؤال شد.
            این تکنیک تا چندین مرحله به همین شکل ادامه یافت تا در یکی از حالت های مجسمه ، با چالشی از زندگی یکی از افراد مواجه شد. این چالش با همکاری گروه تکمیل شد و سپس از حالت مجسمه به شکل مونولوگ و سپس به صورت دیالوگ اجرا شد.  
            در این اجرای نقش که بهنام صابری ( پدر ) آیدا میرزاخانی ( مادر ) سارا صفری ( دختر ) و محمد رضا اربابی ( پسر ) بودند ، چالش خانواده ، نگرانی مادر از احتمال بروز تشنج دختر در زمانی که به تنهایی با دوستان دانشجویش بیرون می رود ، بود. در این بازی پدر ، حامی مادر و برادر ، حامی خواهر بودند.
            بعد از اجرای دیالوگ گروه ، از تماشاگران خواسته شد تا در هر جای بازی که فکر می کنند توانایی حل چالش را دارند ، وارد بازی شده و نقش ایفا کنند.
در این مرحله ابتدا فاطمه عباسی به جای دختر وارد بازی شده و در نظرخواهی اعضای حاضر ، موافق حل مسئله به شیوه ارائه شده نبودند. سپس الناز نیازی در نقش مادر به صحنه ورود پیدا کرد و همچنان مسئله حل ناشده باقی ماند. پوریا محمدی با ورود در نقش برادر سعی کرد تا حمایت بیشتری از خواهر خود داشته باشد. و در پایان نیوشا فدایی در نقش دختر خانواده و با کمک از یک مشاور توانست به حل بحران کمک کند.
            پهلوانی در مورد تکنیک مجادله گفت :  " ما به دسته کلیدی دست پیدا می کنیم که می تواند برای هرکدام از ما در هر لحظه ای از زندگی راهگشا باشد. شاید نظرهای ارائه شده نتوانست در این بحران کمک کننده باشد ولی شاید همین نظرها بتواند در گوشه ای از زندگی ، ما را یاری دهد."
انجمن صرع پیش از این نیز در برگزاری کارگاه های مختلف مانند کارگاه های هنری ، روانشناسی و علمی- آموزشی سابقۀ بسیاری دارد و در پایان این کارگاه نیز همه با امید به اینکه انجمن صرع با کمک فرهنگسرای ملل و گروه تئاتر شورایی تهران بتواند باز هم این کارگاه ها را برگزار کند ، در ساعت 30/12 فرهنگسرا را ترک کردند.
printrating
 Comments